Gå til innholdet
Tradesolution > Artikler > Hvordan kan EDI bidra til å redusere matsvinnet i dagligvarebransjen?

Hvordan kan EDI bidra til å redusere matsvinnet i dagligvarebransjen?


I Norge kastes det mer enn 450 000 tonn spiselig mat hvert år (Matvett.no). Matsvinn er en stor kostnadsdriver i dagligvare- og serveringsbransjen, og en betydelig bærekraftsutfordring. Selv om dagligvare- og serveringsbransjen allerede har nådd delmålet om å redusere svinnet med 30 % innen 2025, er potensialet for forbedringer fortsatt stort. En av de viktigste årsakene til resterende svinn er feil og mangler i dataflyten mellom aktørene.

Når bestillinger, bekreftelser, logistikkmeldinger og varedata ikke flyter sømløst, oppstår usikkerhet. Denne usikkerheten gjør at innkjøpere overbestiller, leverandører produserer for mye, og varer blir stående for lenge på lagre og terminaler. Alt dette øker risikoen for at varer går ut på dato før de når forbrukeren.

Tradesolutions EDI-hub

Bridge Flow er en EDI-as-a-service-løsning som effektiviserer og automatiserer forsyningskjeden gjennom standardisert, innovativ og sømløs datautveksling. Bridge Flow er utviklet spesielt for dagligvare- og serveringsbransjen.

Tjenesten er en hypermoderne EDI-løsning som gjør det enklere for aktørene å integrere seg med hverandre. Dette vil heve kvaliteten og sørge for hyppigere informasjonsdeling mellom partene.

Løsningen består av:

  • EDI-hub: Dagligvarebransjens hypermoderne EDI-tjeneste som gjør at alle kan ha EDI kommunikasjon til en lav pris.
  • Bridge Trade: Enkel web-basert tilgang til elektronisk handel med de store kjedene.
  • Dashboard: Visualiser data og få innsikt i forsyningskjeden

EDI kort forklart

EDI (Electronic Data Interchange) er elektronisk utveksling mellom parter helt uten manuell behandling. Dette kan inkludere blant annet ordre, ordrebekreftelser, pakksedler og fakturaer.

Med EDI sendes data automatisk mellom systemer i standardiserte formater, noe som gir høyere hastighet, færre feil og bedre informasjonsflyt gjennom hele verdikjeden. I tillegg sikrer EDI bedre datakvalitet, mer forutsigbare prosesser og en betydelig reduksjon i manuelt arbeid. Dette legger til rette for effektiv drift, lavere kostnader og et tettere, mer transparent samarbeid mellom aktørene.

Bridge Flow kan bidra til å redusere matsvinnet i bransjen vår

  • Færre feilbestillinger
    Digitale bekreftelser gjør at man oppdager feil i antall eller produkter før varene sendes. Dette hindrer at feil varer ender opp med å måtte kastes.
  • Bedre planlegging i mottak og lager
    Når mottaker vet nøyaktig hva som kommer og når det kommer, kan de planlegge bemanning, lagringsplass og temperaturhåndtering. Det reduserer risiko for at varer blir stående for lenge eller håndtert feil.
  • Raskere vareflyt – bedre holdbarhet i butikk
    Når varene registreres automatisk via digital pakkseddel, går de raskere gjennom mottaket. Det betyr mer tid på hylla for ferskvarer og mindre sannsynlighet for at de går ut på dato.
  • Bedre prognoser og mindre lager
    Når bestillingsdataene flyter sømløst mellom aktørene, blir prognosene mer presise. Dette gir kjedene og grossistene trygghet til å bestille riktigere volum, og trygghet til å redusere lagerbeholdningene uten å gå på kompromiss med varetilgjengelighet. For leverandørene betyr dette mer stabile og forutsigbare ordrevolumer, som gjør produksjons- og distribusjonsplanleggingen både enklere og mer kostnadseffektiv.

Bedre data gir bedre beslutninger

Med Tradesolutions EDI-hub skal vi løfte kvaliteten på elektronisk samhandling i hele bransjen. Når både små og store aktører får sanntidsoppdateringer, og én felles plattform å samarbeide på, legger vi grunnlaget for en mer presis, forutsigbar og bærekraftig verdikjede.

Med Bridge tar vi et viktig skritt mot en mer moderne og datadrevet bransje der målet er: mindre svinn, bedre lønnsomhet og en mer bærekraftig dagligvare- og serveringsbransje.

Foto: Pexels.com

Forfattere og bidragsytere til denne artikkelen:

Daniel Hessen

Commercial director, Supply Chain Management

Kristin Aamotsmo

Markeds- og kommunikasjonskonsulent

Amalie Nerby

Head of Sales, Supply Chain Management

Del artikkelen

Andre artikler du kan være interessert i:

Meld deg på våre nyhetsbrev

Fyll inn din kontaktinformasjon og bli oppdatert på våre løsninger og nyheter.

Klikk her for påmelding

Jeg ønsker nyhetsbrev om

Ved påmelding vil du automatisk motta nyhetsbrev fra Tradesolution. Dette utgjør 1-3 nyhetsbrev i måneden. Ved å melde deg på våre nyhetsbrev samtykker du i å være kjent med vår Personvernpolicy